Necat Samuk '17 Nisan Güncel Yazısı

Sadakat mi ? Liyakat mi?

Enerji çözümleri ailesine katılalı yaklaşık 8 sene oldu. Toplamda 20 yıla yakın çalıştım. Bu süre içerisinde birçok görevde çalıştım. Hem kendimi hem ekipleri yönettiğim anlar oldu.

Bu dönemde bende birçok çalışan ve yönetici gibi bu konuyu sorgulamak durumunda kaldım. Doğru olan nedir diye?

Sadakat nedir? Liyakat Nedir?  Öncelikle bunların tanımlanması gerektiğini düşünüyorum. Sadakat kelimesi Türk Dil Kurumunda “Sağlam, güçlü dostluk” olarak açıklanmış.

Peki, işyerinde sadakat nedir? Bir çalışan için “işine, işyerine sadık” dediğimizde onun için ne ifade etmiş oluruz?

Sadakat çalışanın işyerine koşulsuz bağlılığı mıdır? Bulunduğu şirkette etik kurallar doğrultusunda çalışması mıdır? Düzenli olarak işine gelip gitmesi midir? Sadece verilen görevleri eksiksiz yapması mıdır? Bu konuda herkesin tanımı kesinlikle farklı olacaktır.

Liyakat ise yine Türk Dil Kurumu’nda ”Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu” olarak açıklanmaktadır.

Peki, bizler seçimlerimizi neye göre yapıyoruz? Sadık olanı mı yoksa layık olanları mı seçiyoruz. Kendi çalıştığımız firmadan çevremizdeki kurumlara ve politikaya kadar gözünüzün önüne getirmenizi istiyorum.

Birçok firmada aile üyelerine önemli noktaların teslim edildiğini görmüşsünüzdür. Lokantada bile kasada oturanın aile üyesi olduğunu herkes bilir. Birçok firmada satın almada, harcamaların başında yine aile üyelerini görüsünüz.

Politikada durum nasıl sizce? Bakanlıkların başındakiler gerçekten işin içerisinden gelen insanlar mıdır? Spor kurumlarındaki, medyadaki durum?

Cevapları sıraladığınızda çoğunlukla sadık insanların, sorgulamayan ve söyleneni yapanların bu noktalarda olduklarını göreceksiniz. Peki, birçoğu yönetici konumunda olan bu insanlar sorgulamadan, söyleneni aynen altlarına iletiyorlarsa, aslında ne iş yapıyorlar?

Şahsen iş hayatımda her zaman ahlak sahibi insanlar ile çalışmayı seçip, liyakati ön planda tuttum. Tüm çalışma arkadaşlarımın ahlaklı olduktan sonra iş bilgisi edinebilecekleri düşündüm. Sadakatin hiç önemini düşünmedim. Çünkü sadakati oluşturan faktörlerin kişiye göre değişebileceğini çok iyi biliyorum. Kimi çalışan için para önemli iken, kimisi için huzur ön planda olacaktır.

Çalışanlarının sadakatini sektöründeki iyi bir firmadanmış gibi dışarıdan aratarak sadakat ölçen patronlar duydum. Böyle bir davranış personelin sadakatini değil, aklını ölçmek olur. Daha iyi şartlarda çalışmayı kim istemez ki? Bunun yerine sadakati oluşturacak personel ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak daha doğru davranış olacaktır.

Unutmayın ki “İnsanlar şirketlerini değil, yöneticilerini terk ederler.”

Konuyu kendi düşüncelerime göre toparlamak gerekirse, işin doğrusu, işinin uzmanı ve işine sadık ekip arkadaşları edinmek ve sonrasında kişiden bağımsız olarak işleyen kalıcı, güçlü sistemler kurabilmektir.

Başarının anahtarı bence burada gizlidir.

Saygılarımla,
Nevruz Balkan

Haziran-2017